Elgondolkodtál már azon, hogy vajon honnan is indult ki a Valentin-nap? Esetleg, hogy más országokban milyen szokások vannak ezen a napon? Ebben a bejegyzésben most megmutatjuk, hogy milyen történelmi jelentősége van a Valentin-napnak és néhány érdekes tényt is róla.
Valentin-napot minden évben február 14.-én tartunk, amely az idők során a szeretet ünnepévé vált. A virágoktól, a plüssmacikon és csokoládékon keresztül egy romantikus vacsoráig, ezen a napon az emberek a szeretetüket fejezik ki párjuk, családjuk és barátaik iránt.
Történelme
Az utunk az Ókori Rómában kezdődik Lupercalia fesztiválján, amelyet február 13 és 15.-e között ünnepeltek. Ez az ünnep a termékenységről és az ősz eljövetelének ünnepléséről szólt. A fiatal fiúk a városban szaladgálva kergették a lányokat, miközben kecskebőrrel csapkodták őket, hiszen úgy tartották, hogy ettől lesznek termékenyebbek. Ez az idő a boldog ünneplésé volt. De hogyan is lett ebből a mai modern Valentin-nap ?
Ahogy a kereszténység elterjedt a Római Birodalomban, rengeteg pogány szokás átalakult vagy lecserélték Keresztény hiedelmekre. Az 5. században Gelasius pápa Február 14.ét Szent Valentin-napjának hirdette ki. Ez jelentette a kezdetét a Valentin-napnak vagyis a szeretet ünnepének.
De ki is volt Szent Valentin és miért hozzá kötődik ez a nap?
Több legenda is létezik, amelyben Szent Valentinról tudunk meg dolgokat.
Az egyik legnépszerűbb legenda, hogy Valentin titokban esküdte össze az Ókori Rómában az embereket amikor Claudius császár megtiltotta a fiatal férfiak házasodását, abban a hitben hogy az egyedülálló férfiak jobb katonák lesznek. Azonban Valentin ellenszegülése a bebörtönzéséhez, majd kivégzéséhez vezetett.
Egy másik legenda viszont azt sugallja, hogy Valentin a börtönbe beleszeretett a börtönőr lányába. Kivégzése előtt peig írt egy levelet, amelyet úgy írt alá, hogy “ a Te Valentinod”, amely azóta egy olyan kifejezés lett, amely ma is él a Valentin köszöntőkben. Bár nem világos, hogy ezek közül melyik legenda igaz, ha igaz is valamelyik, de Szent Valentin a szerelem szimbólumává vált, amely a Valentin-nap kialakulásához vezetett.
A különböző ajándékoknak tudtátok, hogy különböző jelentésük van?
A rózsáknál például, minden szín üzenetet hordoz: a vörös rózsa a szerelmet és a szenvedélyt, a rózsaszín a csodálatot, a fehér pedig a tisztaságot és az új kezdeteket szimbolizálja.
A szerelmes levelek és kártyák cseréjének hagyománya a 17. században vált népszerűvé, de a viktoriánus korszakban kezdték a nyomtatott kártyák felváltani a kézzel írt jegyzeteket.
A 19. század végén csokoládét adtak a keverékhez, köszönhetően a csokoládégyártás fejlődésének.
A különböző nemzeteknek is saját hagyományaik vannak ezen a napon
Japánban a Valentin-napot egyedülálló módon tartják meg. A nők csokoládét adnak a férfiaknak február 14-én. Ezeket a csokoládékat „Giri-choco” néven ismerik, amelyet férfi kollégáknak és barátoknak adnak, és „Honmei-choco”-nak, amelyet egy barátnak, szeretőnek vagy férjnek tartanak fenn.
A Valentin-nap viszonylag új fogalom Dániában. A barátok és a kedvesek kicserélik a „hóvirágnak” nevezett, préselt fehér virágokat. Ezenkívül a férfiak névtelenül vicces verseket vagy „gaekkebrev” néven rímelő szerelmes jegyzeteket küldenek a nőknek.
Legyen szó egy romantikus vacsoráról, egy hangulatos éjszakáról, a Valentin nap a szerelem erejéről és sokoldalúságáról tanúskodik.
Gyertek el február 14-én a Hotel Aurorába, ugyanis varázslatos hangulattal, különféle afrodiziákumokat tartalmazó különleges vacsorával, csábító koktélokkal, ízletes borokkal, és kényeztető virágos szaunaszeánszokkal várunk Titeket!
Boldog Valentin napot mindenkinek!